En duvarözen

Sarat Alcı DekorasyonBakımı Nasıl Yapılır

Güzelce dekore edilmiş ve tasarlanmış bir duvar, eviniz veya sadece bir odanız için büyük bir fark yaratabilir. Ancak yine de temizlemesi zor olabilecek her türlü kir ve izi toplayabilir. Neyse ki, temizlik görevinizi ödüllendirici hale getirmek için izleyebileceğiniz çeşitli ipuçları var. Düzgün aşağıda temizlemek öğrenerek duvarınıza bakabilirim nasıl bir göz atın:

silinmesi. duvarını

kolayca uzay istiyorum havası berbat edebilir kirli alabilirsinizbile en pahalı duvar kağıdı  Duvarınıza bağlı olarak, temizliği basit bir tozdan daha fazlasını gerektirebilir. Bazı duvar kağıdı türleri, özellikle kabartmalı dokuları olanlar, kir ve iz lekelerini kolayca çekebilir. Bu yüzden arada bir duvarınızı temizlemelisiniz. Aşağıdaki yararlı ipuçlarını izleyerek nasıl yapacağınızı kontrol edin: Sahip

olduğunuz duvar kağıdının türünü

bulun Daha önce de belirtildiği gibi, duvarınızı temizlemek, sahip olduğunuz duvar kağıdının türüne bağlıdır. Örneğin, vinil duvar kağıdının temizlenmesi o kadar zor değildir, ancak sert sünger gibi aşındırıcı bir şey kullanmadığınızdan emin olmanız gerekir. Kaplamalı kumaş ise kolayca yıkanabilir ve hatta kiri nazikçe çıkarmak için kuru bir süngerle ovulabilir.

Bir temizleme solüsyonunu

karıştırın Temizlemeye başlamak için bulaşık deterjanı ve ılık sudan oluşan temizleme solüsyonunuzu karıştırın. Duvar kağıdında leke oluşmasını önlemek için berrak bir sabun kullanmak en iyisidir. 

Temizleme solüsyonunu test edinsolüsyona

Ardındanbir bez veya sünger batırın ve fazlasını sıkın. Dokuları duvar kağıdı üzerinde çok sert olabileceğinden ovma pedleri kullanmaktan kaçının. Çözümü önce gizli bir alana biraz sürerek test etmek çok önemlidir. Bir veya iki dakika sonra alan zarar görmediyse temizleme işlemine geçebilirsiniz.

DuvarıDuvar

silinyüzeyini yukarıdan aşağıya doğru silin veya duvar kağıdının dikişlerini takip edin. Yapışabileceği ve daha fazla kir çekebileceği için duvarın doymasını önlemek için bezi veya süngeri sıktığınızdan emin olun. Ayrıca, karışımınızdaki su nedeniyle su çözülebilir, bu nedenle yeterli miktarda temizleme solüsyonu kullandığınızdan emin olun. 

Duvarı durulayın ve kurulayın Duvarısildikten

temizleme solüsyonuylasonra, yüzeyini durulamak için başka bir kova temiz su ve yeni bir bez alın. Yine, yapıştırıcının bozulmasına neden olabileceğinden duvarı suyla aşırı doyurmayın. Bunu yapmak için, ıslak bezi çok iyi sıkın ve duvar kağıdının fazla su çekmesini önlemek için hemen ardından duvarı kurulayın.

DuvarınızınDuvarınızdaki

tozunu almatozu temizlemenin en hızlı yolu elektrikli süpürge kullanmaktır. Bunu yapmaya başlamadan önce, elektrikli süpürgenize bir duvar fırçası uzantısı takın ve duvarınızın daha yüksek noktalarına ulaşabilmeniz için bir merdiven hazırlayın. Tüm duvarı temizleyene kadar her seferinde birkaç bölümü nazikçe temizleyerek üstten süpürmeye başlayın.

Elektrikli süpürgeniz yoksa, süpürge ve mikrofiber toz bezi kullanarak tozunu alabilirsiniz. Bezi süpürgenin üzerine koyun ve duvarın üzerinden soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru kaydırın. Ayrıca, tozun sıklıkla biriktiği noktalara ulaştığınızdan emin olun. Duvarınızı lekeleyebileceği için çok kirlendiğinde bezi değiştirin.

Yün silgi kullanmak, uzun şekli nedeniyle duvarınızın tozunu almanın harika bir yoludur. Yüksek noktalara ulaşamıyorsanız merdiven kullanmalısınız.

Duvarınızdaki lekeleri çıkarma

Duvarınızda pastel boya, parmak izi, yağ veya şaraptan kaynaklanan izler varsa, düzgün bir şekilde temizlemek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Mum boya izlerinin kaldırılması Mum boya izlerini

çıkarmak için, fazla mum boyayı kazımak için bir macun bıçağı kullanın veya dışarı yapışan herhangi bir gevşek bit. Yüzey pürüzsüz hale geldiğinde, işaretin üzerine bir parça kağıt havlu koyun ve ütüyü en düşük ısısına kadar üstüne bastırın. Pastel boya kalıntısı havluya sızana kadar bekleyin. Havluyu çıkardıktan sonra leke çıkmalıdır.

Parmak izlerini çıkarma Parmak izlerinin

neden olduğu yağı ve kiri emmek için duvara bir sanat sakızı silgisini hafifçe ovalayın. Duvar kağıdınız vinilden yapılmışsa, baskıları yıkamak için basit bir sabun ve su karışımı kullanabilirsiniz. Baskıları silerken yumuşak bir bez kullandığınızdan emin olun.

Ayrıca bir parça ekmek kullanabilir ve en az bir dakika parmak izlerinde bırakabilirsiniz. Ekmeğin içinde bulunan gluten, lekelerin kağıttan çıkarılmasına yardımcı olur.

Yağın

çıkarılması Yağ lekelerini gidermek için, yağın üzerine bir miktar kağıt havlu koyun ve üzerine düşük ısıda ütüleyin. Yağ havlulara sızdığında, artık onları çıkarabilirsiniz. Yapabileceğiniz başka bir çözüm de bir bez üzerine biraz talk pudrası döküp duvara uygulamaktır. Tüm gresi emmek için tozu en az 10 dakika bekletin. Çıkarmak için bir fırça veya süngerle hafifçe fırçalayın.

Çıplak veya boyalı duvarınızdaki kalıpları çıkarma Duvarınızda

duvar kağıdı yoksa, bunun yerine çıplak veya boyalı, küflenmeye meyilli bir duvarınız olabilir. Duvarınızda küf bulunması sadece çekiciliğini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık sorunlarına da neden olabilir. Duvarınızdaki küfleri düzgün bir şekilde çıkarmak için aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın:

Bir temizleme solüsyonunu

karıştırın Başlamak için, klorlu ağartıcı ve sudan oluşan bir temizleme solüsyonunu karıştırın. Bunu yaparken, ağartıcıdan kaynaklanan olası akciğer tahrişine karşı koruma olarak eldiven, gözlük ve toz maskesi taktığınızdan emin olun.

Çözeltiyiduvarı

kullanarakfırçalayın Dayanıklı kıllara sahip bir fırça kullanarak, çamaşır suyu çözeltisine batırın ve duvarı fırçalayın. Dairesel bir hareketle fırçalayın ve küf lekelerinin çıktığından emin olmak için ağır basınç uygulayın. Sonuçlardan memnun değilseniz, fırçalamadan önce çamaşır suyu solüsyonunun birkaç dakika duvarda ıslanmasına izin verebilirsiniz.

Duvarı kurumaya

bırakın Fırçalamayı bitirdikten sonra, duvarınızın temizleme solüsyonuyla temas süresini en üst düzeye çıkarmak için durulamadan tamamen kurumasını bekleyin. Normalde duvarınızın kuruması birkaç saat sürebilir ancak yine de bölgenin sıcaklığına ve nemine bağlıdır.

İşlemiişlemini

tekrarlayın Tüm kalıplar tamamen gidene kadar fırçalamatekrarlayın. Görünür küf lekelerini tamamen çıkarmak için birkaç ağartma çözeltisi uygulaması gerekebilir. Çeşitli uygulamalardan sonra kalıplar hala çıkmadıysa, duvarınızın küflü bölümünü yenisiyle değiştirmeyi deneyin.

Ahşap duvarınızdaki küfleri temizleme

Ahşap duvarlar sadece küflenmeye değil, aynı zamanda uzun vadede lekelere ve bozulmalara neden olabilecek ahşabı yiyen çeşitli parazitlere de eğilimlidir. Bunu önlemek için, aşağıdaki ahşap duvarlarınızdan küfleri nasıl düzgün bir şekilde çıkaracağınıza ilişkin bazı ipuçlarına göz atın:

Kalıbı vakumlayın Vakumunuzu

en yüksek ayara getirin ve gevşek sporları çıkarmak için küflü ahşap üzerinde ileri geri kullanın. Bunu yaparken, sporlar gözlerinize ve burnunuza girebileceğinden gözlüklerin yanı sıra eldiven ve maske taktığınızdan emin olun. 

Sabun ve su uygulayın Süpürgeniz

yoksa veya kullanmak ahşap duvarınızdaki tüm kalıpları tamamen çıkarmıyorsa, temizlemek için sabun ve su karışımı kullanmayı deneyin. Yumuşak kıllı bir fırça kullanarak temizleme solüsyonuna daldırın ve küfler gidene kadar ahşabı ovalayın. Duvarda hala küf varsa, sirke, su ve sabun karışımı kullanarak işlemi tekrarlayın.

Küflü alanı

zımparalayın Bir parça zımpara kağıdı kullanarak küflü kısmı kısa dairesel hareketlerle zımparalayın. Ardından ahşabınızı aynı boya veya sızdırmazlık maddesini kullanarak yeniden kapatın. Doğru zımparayı seçerken 40-150 kumlu olanlar bir gıda başlangıç ​​noktasıdır. Ayrıca, zımparalama sırasında talaş alacaksınız, bu nedenle kolayca temizlemek için biraz plastik veya kağıt koyduğunuzdan emin olun.

Sarat Alcı Dekorasyon Hakkında

Temiz bir duvara tek başına yetmeyin, Sarat Alcı Dekosayon’un hizmetleriyle duvarınızı güzelleştirin! Zevkinize ve tercihlerinize uygun şık duvar tasarımları oluşturabilir ve uygulayabiliriz. Kalite ve mükemmellik söz konusu olduğunda, beklentilerinizi aşabileceğimizi garanti edebiliriz. Hizmetimizle ilgileniyorsanız, lütfen iletişim sayfamıza gidin ve bize bir e-posta gönderin.

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may also like these