Doğru duvar kağıdı vurgularını seçme rehberi

Doğru duvar kağıdı vurgularını seçme rehberi

Evinizde kendi duvar vurgularınızı tasarlayarak duvarlarınızıve iç mekanınızın görünümünü iyileştirin! Vurgulu bir duvar, tüm alanın tek tip görünmesini sağlayan odanızın odak duvarı görevi görür. Yüzeyinde çeşitli renkler, malzemeler veya desenler bulundurarak odanın tüm havasını değiştirebilir.

Mekanınızın estetiğini artırmak istiyorsanız, hangi parçanın vurgu duvarınız olması gerektiğini seçmek çok önemlidir. Vurgulu duvarı seçmenin yanı sıra, onu nasıl tasarlayacağınızı da bilmelisiniz ve bunu yapmanın en iyi yolu duvar kağıdı kullanmaktır. Duvarınıza en uygun duvar kağıdı türlerinin yanı sıra doğru duvar vurgusunu nasıl seçeceğiniz hakkında her şeyi öğrenmek için aşağıyı okuyun.

Vurgulu duvar seçimi

Odanızda en iyi vurgulu duvarı seçmenin en iyi yolu, odaya ilk girdiğinizde doğal odak noktasının nerede olduğunu bulmaktır. Dikkatinizin en çok çekildiği veya vurgulamak istediğiniz kısmı seçin. Örneğin, odanın içinde bir şömineniz varsa, vurgu duvarı olarak şömine duvarını seçmeyi denemelisiniz. Yatağınızın veya kanepenizin arkasındaki duvarı da vurgulu duvar olarak kullanabilirsiniz.

Ancak, tüm çıplak alanlar iyi bir vurgu duvarı değildir. Yine de duvarda yapacağınız dekorasyonun etrafındaki alana uygun olup olmadığını düşünmeniz gerekiyor. Örneğin, vurgulu duvarınıza bir çerçeve koleksiyonu asmayı planlıyorsanız, yatağınızın başlığının arkasındaki duvar asmak için en iyi yer olmayabilir. Bunun yerine alçak şifonyerlerinizin arkasındaki duvarı seçmeyi tercih edin.

Ayrıca, penceresi veya kapısı olmayan sağlam bir duvar seçmek en iyisidir. Bunun nedeni, vurgu duvarınızın sizi dışarıda güzel bir manzara görmekten alıkoymamasıdır. Vurgulu bir duvarın tüm odanın havasını canlandırması gerektiğini ve diğer dekorlar veya manzaralarla rekabet etmemesi gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, alanın çok sıkıcı veya boş olduğunu düşündüğünüz duvarı seçin.

Odanızın uzun bir duvarı veya koridorları varsa, uzun duvarların daha uzun görünmesini sağlayacağından, uzun duvarların her iki tarafını da vurgulamaya çalışmayın. Bunun yerine, mümkün olduğunca uzun koridorlar arasındaki en uzak duvarı seçin. Bunu yapmak duvarın size daha yakın görünmesini sağlayacak ve odada denge oluşturacaktır.

Vurgu rengini seçmek

Zengin ve parlak renkler, vurgulu duvarlar için odaya bir renk patlaması vermek için harikadır, ancak trendler gelip gittiğinden modaya uygun renkleri seçecekseniz dikkatlice düşünün.

Ayrıca, her renk farklı titreşimler verebilir, bu nedenle vurgulu duvarınızın rengini seçerken odanın amacını ve yaratmak istediğiniz havayı göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Örneğin, seçtiğiniz vurgulu duvar yatak odanızdaysa kırmızı bir renk seçmek uyumanızı zorlaştırabilir. Mavi bir tonu tercih etmek daha rahatlatıcı bir hava yaratabilir.

Vurgulu duvarınız için odadaki diğer duvarlardan farklı bir renge sahip olmak istiyorsanız, ilki için daha koyu bir renk seçin. Bunu yapmak, gözlerinizi doğrudan ona çekmenizi sağlayacaktır, bu da vurgulu duvarların amacıdır. Diğer duvarlarla aynı renk vurgulu duvarları seçmek en iyisidir, ancak en az iki ton daha koyu.

Mobilyalarınızı ve odanın genel renk düzenini tamamlayan bir renk seçmek de önemlidir. Tüm odanın mevcut renk şemasını istediğiniz renk tonuna bağlamak çok zorsa, ikincil renkleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, koltuk kumaşınızın veya yastıklarınızın rengini taklit edebilirsiniz.

Duvarınız için vurgu rengi seçerken son ipucu, odanızda baskın rengi kullanmaktan kaçınmaktır. Bunu yapmak, odadaki her şeyle eşleşecek, öne çıkacak hiçbir şey bırakmayacak ve vurgu duvarınız anlamsız olacaktır. En iyi görünüm için, odadaki baskın renkle kontrast oluşturan bir şey seçin.

Vurgulu duvarınız için duvar kağıdı türünü seçme Vurgulu bir duvar

tasarlamaya gelince, güzel bir stil elde etmenin en iyi ve en hızlı yolu duvar kağıdı koymaktır. Duvarları boyamanın göz korkutucu görevine alternatif olarak seçebileceğiniz çeşitli duvar kağıdı türleri vardır. Vurgulu duvarınızın estetiğini yükseltmek için kullanabileceğiniz harika duvar kağıtlarından bazılarına göz atın.

Metalik

Metalik duvar kağıtları, altın, gümüş, gül altın, metalik gri ve çok daha fazlası gibi çeşitli renklerde metal filmin ince katmanlarından yapılır. Vurgulu duvarınızı parlatacak ve pencerelerinizden veya kapılarınızdan gelen doğal ışıkla oynayacaktır. Metalik tonlu duvar kağıtları, odadaki doğal ışığı tutabilir ve sıcak bir ışıltı verebilir. Daha modern bir görünüm için geometrik desenlere sahip modaya uygun olanları tercih etmeyi deneyin.

Flock

Flock duvar kağıtları naylon, suni ipek veya polyesterden yapılmıştır ve kabartmalı kaplamalı yüzeylere sahiptir. Bu nedenle kolayca zarar görebilir, bu nedenle yatak odası gibi trafiğin daha az olduğu alanlara yerleştirmek en iyisidir. Bu tür duvar kağıtlarını mutfağa, çocuk yatak odalarına veya koridorlara yerleştirmek çok hassas olduğu için iyi bir fikir değildir.

Vinil

Vurgulu duvarınız için dayanıklı, ucuz ve az bakım gerektiren bir duvar kağıdı arıyorsanız, vinil sizin için en iyi seçimdir. Bu tür duvar kağıdı, mutfak ve banyo gibi ıslak alanlarda bile her alanda iyi çalışır. Duvar tasarımlarını daha sık değiştirmek isteyenler için de harika bir seçim. Piyasada çok çeşitli renk, doku ve desenlerde vinil duvar kağıtları mevcuttur, bu nedenle seçenekler konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Fayans

Uzun duvar kağıdı şeritleri hakkında endişelenmeden vurgulu duvarlarında hızlı bir değişiklik yapmak isteyenler için, daha kolay ve daha hızlı kurulum için fayans şeklinde kesilmiş duvar kağıdı türleri vardır. Tipik olarak, fayanslar soyulur ve yapıştırılır, bu nedenle duvar kağıdı yapıştırıcıları hazırlamanız gerekmez. Ayrıca, duvar kağıdı rulolarından çok daha küçük oldukları için bunları kendiniz de koyabilirsiniz. 

Kağıt

Kağıt duvar kağıdı, vinilin yanında en yaygın duvar kağıdı türüdür. Çoğu insan daha dayanıklı ve kurulumu kolay olduğu için vinili tercih etse de, daha ucuz olduğu için hala kağıt seçen birkaç kişi var. Alan nemli olmadığı sürece bunu vurgu duvarınızda kullanmakta sorun yaşamayacaksınız.

Ahşap

Ahşap duvar kağıdı kullanmak, odanın içindeki doğa havasını ortaya çıkarabilir. Bu duvar kağıdı türü, nadir bulunan ve evlerde yaygın olarak kullanılmayan ahşap kaplamadan yapılmıştır. Bunu seçerseniz, dışarı çıkmanıza gerek kalmadan getirdiği doğal güzelliğin tadını çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca, toz ve polen lekeleri gibi çeşitli elementler onlara kolayca yapışmadığından alerjisi olanlar için mükemmeldir.

Kumaş

Kumaş duvar kağıdı tekstilden yapılmıştır ve gerdirilmesi gerektiği, ancak kumaşın yırtılacağı noktaya kadar olmadığı için dikilmesi zor olabilir. Ayrıca kumaş duvar kağıdınıza lekelerin bulaşmasını önlemek de kolay değildir. İyi haber şu ki, vurgulu duvarınız için bunu seçerseniz, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok tasarım ve desen var. Sadece yatak odası gibi trafiğin daha az olduğu ve sıvıdan korunduğu alanlara yerleştirdiğinizden emin olun.

Grasscloth

Grasscloth duvar kağıdı, vurgulu duvarınızda diğer üç boyutlu malzemeleri kullanmadan doku ekleyebilir. Çok dayanıklıdır ve uzun süre dayanabilir. Ayrıca, vurgulu duvarınızın görünümünü daha az iş ve malzeme ile değiştirebilmeniz için bunu boyayabilirsiniz. 

Sarat Alcı Dekorasyon HakkındaSarat Alcı Dekorasyon’un

Zevkinize, tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun mükemmel vurgu duvarınıyardımıyla yaratın! Tercihlerinize göre şık duvar tasarımları tasarlayabilir ve kurabiliriz. Kalite ve mükemmellik söz konusu olduğunda, beklentilerinizi aşabileceğimizden emin olabilirsiniz! Hizmetimizle ilgileniyorsanız, lütfen iletişim sayfamıza gidin ve bize bir e-posta gönderin. Mümkün olan en kısa sürede size geri döneceğiz.

Bu sayfanın en üstünde yer alan hizmetlerimiz için ayrılmış sayfaya giderek süreç ve hizmetlerimizin fiyatları hakkında daha fazla ayrıntıya göz atın. Herhangi bir sorunuz için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Size yakında hizmet vermeyi umuyoruz!

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may also like these